שחלות פוליציסטיות - שחלה וקוץ בה

נועה ואורן ניסו להרות מיד לאחר החתונה ורק לאחר חצי שנה של ניסיונות, הבינו שמשהו לא בסדר. הם ניגשו לרופא שקבע בנחרצות כי נועה סובלת מתסמונת השחלות הפוליציסטיות.

קווים לדמותה של התסמונת, והדרכים להתמודדות עמה, בדרך אל ההיריון.

 

לנועה, בחורה מקסימה בת 30, יש חלום אותו חלמה לראשונה כשהיתה ילדה קטנה. בחלומה היא אמא לתינוקת יפהפייה וחמודה, עם חיוך מאוזן לאוזן החושף שתי שיניים קטנטנות ולבנות. למרות שנועה ניסתה וקיוותה להגשים את החלום כבר לפני 4 שנים, מייד לאחר שנישאה לאורן, החלום הזה הפך למציאות רק לא מזמן. היום היא אמא לגאיה הקטנה, בת 8 חודשים, תינוקת מקסימה עם שתי שיניים, שנולדה כתוצאה מטיפולי הפריה שעברה נועה, יחד עם אורן, כמובן.

 

הגילוי
נועה ואורן ניסו להרות מייד לאחר החתונה. “בשביל זה התחתנו, אחרת היינו ממשיכים לחיות בלי ה'חותמת'", אומרת נועה. הווסת של נועה לא היתה סדירה, אבל היא לא ייחסה לכך חשיבות מרובה. רק לאחר חצי שנה של ניסיונות, התעוררה בליבה המחשבה שאולי משהו לא בסדר.


היא ניגשה לרופא הנשים ששמע את סיפורה והחליט לעשות לה אולטרסאונד של השחלות. כשראה הרופא את כמות הזקיקים הרבה שהיתה בשחלותיה של נועה, מסודרים בצורת שרשרת פנינים בוהקת אמר, שלפי תמונת האולטרסאונד נראה שהיא סובלת מתסמונת השחלות הפוליציסטיות. "הרגשתי שהוא מקלל אותי. שחלות פוליציסטיות - זה נשמע לי אז דבר נורא", משחזרת נועה. הרופא ראה שנועה מבוהלת, והרגיע: “קודם כל – כדאי שנעשה גם בדיקות דם כדי לאשש את האבחנה של האולטרסאונד. שנית –כ-10-5 אחוזים מהנשים סובלות משחלות פוליציסטיות, ורובן נכנסות להיריון תקין והופכות לאימהות מאושרות". נועה ביצעה את בדיקת הדם, שהראתה שאבחנת הרופא היתה נכונה:

רמת הורמון ה-LH, ההורמון האחראי על הביוץ, היתה גבוהה מהורמון ה-FSH - ההורמון המגרה את הבשלת הביצית בשחלה, וגם ההורמונים הגבריים – טסטוסטרון ו-DHEA, היו גבוהות מהנורמה. "פוליציסטית קלאסית" – כינה אותה הרופא, ואז – החל המסע.

 

שחלות פוליציסטיות – קווים לדמותן

השחלות משחקות תפקיד מכריע בכל הקשור לפוריות האישה; כל אישה נולדת עם מאות אלפי ביציות בשחלותיה (400,000 – 450,000), כשהן שמורות בתוך זקיקים, ובכל ביצית טמון הפוטנציאל לעשות אותה אמא. השחלות מייצרות את הורמוני המין הנשיים (פרוגסטרון, אסטרוגן ומעט אנדרוגן), והורמונים אלה אחראים על מחזור הווסת של האישה. 

אצל אישה בריאה, השחלה מפרישה את ההורמונים במינונים הנכונים, והם אלה הגורמים בכל חודש לזקיק אחד לגדול ולבייץ – כלומר – לשחרר את הביצית הבשלה מתוכו. לאחר בקיעתה מהזקיק הביצית מתחילה את מסעה לחצוצרה, בעודה ממתינה לזרע שיפרה אותה. במידה שיש הפריה – הביצית המופרית ממשיכה במסעה דרך החצוצרה אל הרחם, שם היא משתרשת ברירית הרחם וממנה מתפתח העובר. במידה שאין הפריה – הביצית מתפרקת ויוצאת מהגוף יחד עם רירית הרחם, וזהו הדימום הווסתי המתרחש אצל אישה בריאה מדי חודש.


אצל אישה בעלת שחלות פוליציסטיות ישנו שיבוש הורמונלי המונע מזקיק אחד להבשיל מדי חודש, והתהליך מתרחש אצלן באופן לא סדיר, או שאינו מתרחש כלל. נשים אלה סובלות פעמים רבות גם מעודף בהורמוני מין זכריים, דבר המתבטא לעתים באקנה ובשיעור יתר, וכן מהשמנה בעקבות תנגודת שיש בגופן להורמון האינסולין, האמור לפרק את הסוכרים בדם.


מאבחנים שחלות פוליציסטיות אם מתקיימים הפרמטרים הבאים:
 

  • בבדיקת אולטרסאונד – יותר מ-10 זקיקים בשחלה, המסודרים בצורה המזכירה שרשרת פנינים. מספיק שממצא זה ייראה בשחלה אחת על מנת להדליק נורה אדומה אצל הרופא.
     

  • בבדיקות דם  – הורמון ה-LH גבוה יותר מהורמון ה-FSH; רמה גבוהה של הורמוני מין זכריים (טסטוסטרון, DHEA). 
     

  • פרמטרים נוספים אפשריים: שיעור יתר, השמנה, אקנה, סוכרת.


חשוב להבהיר - ישנם מקרים בהם רואים באולטרסאונד את "שרשרת הפנינים" ובכל זאת יתקיים ביוץ מדי חודש בחודשו ולכן לא כל אישה בעלת "שרשרת הפנינים" בהכרח סובלת מתסמונת השחלות הפוליציסטיות. 

באופן דומה, לא כל אישה שבבדיקות דמה נמצא שה-LH גבוה מה-FSH תאובחן כפוליציסטית. כל מקרה לגופו, ויש להיות במעקב צמוד אצל הרופא כשמתעורר החשד לתסמונת.

 

שחלות פוליציסטיות - פוסט–אבחון: איך משיגים היריון?

המסע של נועה ואורן נמשך במעקב זקיקים שביצעה נועה אצל הרופא – בדיקות אולטרסאונד תכופות שמטרתן לבדוק האם ומתי מתרחש הביוץ של נועה

המעקבים גילו כי הביוץ מתרחש אצלה פעם בחודשיים בערך, דבר שהיקשה מאוד על תזמון יחסי המין במטרה להרות. כיום, הידע הרב שיש בנושא מציע מגוון פתרונות לאישה בעלת שחלות פוליציסטיות המבקשת להרות: כדורים לגיוס זקיקים, זריקה לתזמון הביוץ והורמונים הניתנים בזריקה וגורמים לגיוס זקיקים בשחלה. הפיתרון הנכון עבור נועה ואורן היה הפריה חוץ גופית – הזרקת הורמונים לגיוס מספר רב יחסית של זקיקים, שאיבת הביציות והפרייתן במעבדה והחזרת העוברים שנוצרו ישירות לרחם

כיום, הידע הרב שנצבר בנושא בעולם כולו ובישראל, שהינה מעצמת פוריות עולמית, מציב בפני נשים וזוגות המעוניינים להרות מגוון רחב של אפשרויות, ובדרך של ניסוי וטעייה רובם הגדול משיג היריון תקין, והופכים להיות הורים גאים ומאושרים.

 

הבשורה – אופטימיות וחיוך גדול (עם שתי שיניים...)

כבר שמונה בערב. גאיה מביטה בכולנו בעיניים הכחולות הגדולות שלה, ומחייכת חיוך ממזרי עם שתי שיניים בוהקות. לא בטוח שלהורים שלה יהיה קל לישון הלילה, "אבל מה שבטוח הוא”, אומרת נועה ללא כל היסוס, כשהיא מסתכלת על גאיה בעיניים מצועפות, עיניים של אמא - “הייתי חוזרת שוב על הכול”...