כל מה שרציתם לדעת על הפריה חוץ גופית

אז "עליתם כיתה", כמו שאומרים בעגת מטופלי הפוריות, ואתם ניצבים בפני טיפול חדש – הפריה חוץ גופית, שנשמעת מאוד מפחידה, אבל טומנת בחובה סיכויים רבים להצלחה. נכון שבהתחלה כל מה שקשור בתהליך נשמע מלחיץ: הרדמה כללית, שאיבת ביציות, החזרת עוברים... אבל – כשמפרקים את כל התהליך לגורמים, הוא כבר נשמע הרבה יותר פשוט, ונכון. כאן אנסה לתאר בפניכם שלב אחר שלב את תהליך ההפריה, ולסייע לכם להוריד את מפלס הלחץ. בגדול – חשבו על זה כך: בהפריה חוץ גופיתמחזירים לרחם האישה עוברים, ועוקפים את כל השלבים שהזרע והביצית צריכים לבצע בעצמם בגוף, ולא תמיד מצליחים. נכון שלא תמיד תתרחש קליטת עוברים, אבל לפחות אפשר לדעת בבטחה שהזרע והביצית שלכם הצליחו ליצור ביחד משהו שלם – עובר, ובדרך כלל יותר מאחד, שהם, בעצם, הילדים הפוטנציאליים שלכם. נכון שכבר יש לכם חיוך קטן על השפתיים? :)

אז – איך זה עובד באמת? 

הפריה חוץ גופית – קווים לדמותה

 

 1. האישה נוטלת הורמונים (בהזרקה), על מנת להביא להבשלתם של כמה שיותר זקיקים, שמהם יישאבו הביציות בהמשך.
   

 2. ביצוע מעקבי זקיקים + בדיקות דם על מנת לאתר את הזקיקים הבשלים. לקראת מועד שאיבת הביציות יתבצעו מעקבים תכופים יותר, על מנת לקבוע את המועד האופטימלי של השאיבה.
   

 3. כשיש מספר זקיקים בשלים (החל מ-17-16 מ"מ) – הזרקת אוביטרל על מנת לגרום להבשלתם הסופית. שאיבת הביציותנקבעת בדרך כלל ל-30-40 שעות אחרי ההזרקה.
   

 4. על האישה להיות בצום מוחלט של כ-8 שעות לפני השאיבה, משום שהיא מתבצעת בהרדמה כללית.
   

 5. בבוקר יום השאיבה  - מסירת דגימת זרע טרייה (שניתנה שעה קודם לכן - לכל היותר, ועדיף שתינתן במקום) וביצועהשבחת זרע – הפרדה של הזרעונים מנוזל הזרע, המכיל גם חלבונים ואנזימים, על מנת להגדיל את ריכוז הזרעונים בסמ"ק ולהותיר את אלה בעלי התנועתיות הטובה ביותר. 
   

 6. ממתינים לתורכם. זה יכול לקחת קצת זמן (תלוי כמה שאיבות מבצעים לפני). לאחר שתתלבשי במיטב מחצלות בית החולים (חלוק אחד עם הפתח מאחור וחלוק נוסף מעליו, עם הפתח מקדימה), נצלו את הזמן הזה לשיחה מחויכת ולהירגעות. אחרי הכול – ממש עוד מעט ייווצרו העוברים שלכם, ילדיכם הפוטנציאליים...
   

 7. השאיבה, כאמור, מתבצעת בהרדמה מלאה, אבל מדובר בהרדמה קלה בלבד הנמשכת 30-20 דקות. הבעל או המלווה מורשה ללוות את האישה לחדר הניתוח, אולם אינו יכול להיכנס. לכן, מומלץ מאוד להביא אתכם עיתון/ספר/מחשב נייד וכד' – על מנת שיוכל להעביר את הזמן בנעימים ולא במריטת השערות האחרונות שעוד נשארו לו :). 
   

 8. מאחר שהשאיבה מתבצעת בחדר הניתוח, וקר שם, מומלץ להביא גרביים מהבית (גם בקיץ!).  
   

 9. השאיבה – גם כאן, כמובן, את שוכבת על המיטה הידועה (מתורגלת כבר, נכון? :-)), רק שהפעם זה בחדר ניתוח. בינתיים מכינים אותך להרדמה: מחברים אותך לאינפוזיה על מנת להזרים דרכה את חומר ההרדמה, ומניחים על פנייך מסיכה, שגם היא עושה את אותה פעולה. האחיות מתחילות לספר לך שעכשיו תישני קצת, אבל עוד לא מספיקות לגמור את המשפט, ואת כבר ישנה. בזמן הזה, הרופא/ה שואב/ת את הביציות באמצעות מכשור מיוחד ומתקדם, ולאחר כ-30-20 דקות את מתעוררת, והשאלה הראשונה שיוצאת מפיך היא "כמה", כדי לדעת כמה ביציות נשאבו. ברגע הזה האיש שלך או המלווה כבר איתך, ו..זהו. את אחרי. 
   

 10. את נשארת במיטה כשעתיים לערך, על מנת לוודא שהכול בסדר. יבקשו ממך לאכול ולשתות (עוד משהו שכדאי להביא מהבית, אלא אם כן את אוהבת במיוחד את העוף המכובס של בתי החולים...), וגם להטיל שתן, כדי לוודא שכל המערכות חזרו לפעולה תקינה. לאחר שיאשרו שהכול בסדר, תצעדו יחד הביתה בשמחה, למנוחה.
   

 11. יום למחרת אתם יוצרים קשר עם המעבדה, על מנת לברר כמה ביציות הופרו ומתי תתבצע החזרת העובר/ים. ברוב במקרים בהם יש הפריות תקינות, ההחזרה מתבצעת יומיים או שלושה אחרי השאיבה. במידה שיש גירוי יתר שחלתי(המתבטא בדרך כלל בשחלות מוגדלות, כאבים בבטן התחתונה וקושי לנשום), יומלץ על דחיית ההחזרה ועל הקפאת העוברים, משום שקליטת היריון יכולה להחמיר את המצב ולחייב אשפוז בבית החולים.
   

 12. ההחזרה – יומיים או שלושה לאחר ביצוע השאיבה תתבצע החזרת העוברים לרחם. בדרך כלל לא מחזירים יותר משניעוברים, כי מצאו שכך הסיכויים לקליטת היריון גבוהים יותר. במידה שנשארו עוברים נוספים – הם יועברו להקפאה, לשימוש עתידי במידת הצורך. 
   

 13. לאחר החזרת העוברים מומלץ להיות במנוחה במשך יומיים, לפני שחוזרים לפעילות רגילה. לא צריך לשכב במיטה, אבל בהחלט כדאי לא להתאמץ ובוודאי שלא להתחיל בג'וגינג, בנג'י או כל פעילות אחרת שנעשתה ב"מרוץ למיליון" או ב"הישרדות". זה הזמן לתת לבעל או לאמא לבשל ולנקות, להתפנק והעיקר – לחשוב רק מחשבות חיוביות וטובות. מעכשיו – את בהיריון, אז נא להתנהג בהתאם...:).
   

 14. את בדיקת הדם להיריון ניתן לבצע 12 יום לאחר החזרת העוברים.                                                                                                                                          

בהצלחה!

 

חשוב: יש להימנע מקיום יחסים 72-48 שעות לפני יום שאיבת הביציות