שאלות ותשובות בנושא פוריות

מהי תסמונת השחלות הפוליציסטיות?

תסמונת השחלות הפוליציסטיות מאופיינת במחזורים לא סדירים ובקושי לאתר את הביוץ, ובמקרים מסוימים גם בקושי להרות בשל כך. הדבר קורה משום שישנו חוסר איזון הורמונלי שגורם לגוף להפריש יותר אסטרוגן ופחות פרוגסטרון, והדבר גורם לכך שהביוצים יהיו במועדים לא קבועים והמחזורים יהיו ארוכים, או לכך שלא יהיה ביוץ כלל. ניתן לאבחן את התסמונת באמצעות אולטרסאונד, והיא תתבטא במראה של ציסטות רבות בשחלות (בתדפיס האולטרסאונד יהיה כתוב: זקיקים רבים בשחלה, או: שחלה במבנה פוליציסטי), וכן בבדיקת דם לאבחון רמות ההורמונים בגוף בימים 5-3 למחזור (פרופיל הורמונלי). התסמונת נחשבת אחת הסיבות השכיחות לקושי להרות, אולם היא פשוטה לאבחון וקלה יחסית לטיפול (באמצעות כדורים או זריקות).

 

מתי להתחיל בבדיקות הביוץ?

אם הינך בעלת מחזור סדיר, את בדיקות הביוץ יש להתחיל כ-16 יום לפני מועד קבלת המחזור הבא. אם המחזור שלך אינו סדיר, ממלץ להתחיל בבדיקות ביום ה-10 למחזור, ולהמשיך עד קבלת תשובה חיובית. במידה שלא מתקבלת תשובה חיובית במשך חודשיים - יש לפנות לרופא המטפל.

 

מה צריך להיות עובי רירית הרחם כדי שייקלט היריון?

הרופאים נוטים לומר שרירית הרחם צריכה להיות לפחות בעובי של 8 מ"מ כדי לקלוט היריון באופן תקין. אבל, אם שואלים נשים שהרו לאחר טיפולים (בדרך כלל רק הן יידעו מה היה עובי הרירית שלהן :-)), תוכלו לשמוע שנשים רבות הרו גם כשהרירית היתה 6 מ"מ ומעלה. יותר מהעובי - חשוב שהרירית תהיה סדירה ויפה, ורצוי שתהיה גם תלת שכבתית (רואים 3 פסים באולטרסאונד).

 

מהי הזרעה?

הזרעה היא טיפול שבו נוזל הזרע עובר השבחה, על מנת לסנן את התאים הלא תקינים ולהשאיר רק את התאים התקינים, ואז הוא מוזרק אל חלל הרחם על מנת "לעזור" לו להגיע אל יעדו - הביצית. ניתן לעשות הזרעה על בסיס ביוץ טבעי, ניתן לתזמן את הביוץ הטבעי באמצעות זריקת אוביטרל, וניתן לעשותה על בסיס טיפול הורמונלי הניתן לאישה, על מנת לסייע לגופה לייצר יותר זקיקים (ביציות) וכך לשפר את סיכויי ההצלחה. הטיפול אורך כ-10 דקות, ומרגיש כמו בדיקה גניקולוגית רגילה. בסיום הטיפול האישה נשארת לשכב על הכיסא עוד כ-10 דקות, על מנת לתת לזרע את הזמן "לשחות" ולהגיע אל היעד. את בדיקת ההיריון בדם ניתן לבצע 12 יום לאחר ההזרעה, ואת הבדיקה הביתית - 14 יום לאחריה.

 

מהי הפריה חוץ גופית (IVF)?

הפריה חוץ גופית היא טיפול פוריות המוצע לזוגות שלא מצליחים להרות בדרך טבעית או באמצעות הזרעה. במסגרת הטיפול האישה מקבלת הורמונים על מנת שגופה ייצר זקיקים רבים, ועם הבשלתם - מקבלת האישה זריקת אוביטרל לתזמון הביוץ, ולפני שהוא מתרחש היא עוברת שאיבה של הביציות מתוך הזקיקים. השאיבה מתבצעת בהרדמה מלאה קלה, האורכת כ-30-20 דקות. את הביציות שנשאבו מניחים בצלוחית יחד עם נוזל הזרע של בן הזוג/התורם, לאחר שהנוזל עבר השבחה - סינון של התאים הלא תקינים מתוכו. במידה שהזרעים מצליחים להפרות את הביציות, ממתינים לראות האם הביצית המופרית תמשיך להתחלק ותהפוך לעובר, וכעבור יומיים או שלושה מחזירים את העובר אל רחם האישה, בתקווה שייקלט ויתפתח. במידה שאיכות הזרע ירודה - ניתן לבצע הפריה מלאכותית של הביצית, בתהליך שנקרא מיקרומניפולציה (ע"ע).

 

מהי מיקרומניפולציה (איקסי, ICSI)?

מיקרומניפולציה היא פרוצדורה בה מוזרק תא זרע בודד אל תא ביצית, על מנת שתיווצר הפריה. את הפרוצדורה מבצעים כאשר אחוז תאי הזרע התקינים נמוך, וקיים חשש שהזרעים לא יצליחו להפרות את הביצית ללא עזרה. המיקרומניפולציה מאפשרת לברור את הזרע התקין מתוך הנוזל, ולהחדירו באמצעות מזרק מיוחד אל תוך הביצית, מתוך תקווה שתהיה הפריה ושהביצית המופרית תתפתח לעובר תקין שייקלט ברחם האישה.